Aktuality

Aktuálne informácie

Spoločne to zvládneme!

Zelený pas bude platný len pre očkovacie látky schválené EMA

Digitálny "zelený pas", ktorého návrh Európska komisia (EK) predstaví 17. marca, bude platný len v prípade očkovacích látok schválených Európskou agentúrou pre lieky (EMA).

Zelený pas bude platný len pre očkovacie látky schválené EMA

Informoval o tom v piatok spravodajský server Euronews s odvolaním sa na zdroj z prostredia EÚ.
      

Na očkovanie poskytnuté neschválenými spoločnosťami sa nebudú vzťahovať nástroje EÚ v oblasti záruk a kontroly kvality.
      

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders podľa zdroja uviedol, že členské krajiny môžu svojich obyvateľov očkovať aj látkami, ktoré EMA neschválila. Tieto osoby však v tom prípade nedostanú zelený pas, ktorý umožní cestovanie v rámci EÚ.
      

EÚ zatiaľ na núdzové použitie schválila očkovacie látky spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.
      

Zelený pas bude dostupný v digitálnej i papierovej forme. Jeho platnosť by mala byť obmedzená len na obdobie trvania pandémie ochorenia COVID-19, dodal zdroj z prostredia EÚ. Testovanie a karanténne opatrenia budú pokračovať aj potom. Samotné očkovanie preto nebude jednou z podmienok voľného pohybu osôb.
      

Členské štáty EÚ sa koncom februára na videosummite dohodli na spoločnom prístupe k zavedeniu európskeho očkovacieho preukazu a EK poverili technickým vypracovaním príslušného návrhu. To by malo trvať zhruba tri mesiace, teda do konca mája.

 

Zdroj: TASR