Aktuality

Aktuálne informácie

Spoločne to zvládneme!

Útoky na zdravotníkov treba spoločensky odsúdiť

Minister a generálny prokurátor sa zhodli na tom, že útoky na zdravotníkov treba spoločensky odsúdiť

Útoky na zdravotníkov treba spoločensky odsúdiť

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský a štátny tajomník MZ SR Kamil Száz sa v utorok, 12.10. 2021, stretli s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom na pôde generálnej prokuratúry. Informovali ho o hoaxoch v súvislosti s očkovaním voči ochoreniu COVID-19, ale aj o útokoch na zdravotníkov, ktoré všetci zúčastnení razantne odsúdili.


Zdravotníci majú pri výkone povolania už niekoľko rokov status chránenej osoby. Páchateľom atakov preto hrozia vyššie tresty.
Od 1. januára 2017 zdravotnícki pracovníci pri výkone zdravotnej starostlivosti v súvislosti s ochranou života a zdravia občanov požívajú status chránenej osoby. To v praxi znamená, že v prípade, že sú objektom útoku, či už verbálneho alebo fyzického, konania majú byť posudzované ako závažnejší spôsob konania. Hrozí za ne vyššia trestná sadzba," povedal po stretnutí pred novinármi Maroš Žilinka.


Generálny prokurátor poznamenal, že prioritným orgánom pri odhaľovaní trestných činov sú orgány Policajného zboru. Pri avizovanom utorkovom stretnutí chce apelovať na šéfa polície, aby boli činné. Deklaroval im plnú podporu orgánov prokuratúry.


Stretnutie bolo pre mňa veľmi prínosné. Cítim tu jednoznačnú podporu, či už zo strany generálnej prokuratúry alebo Policajného zboru pri ochrane zdravotníckych pracovníkov, ale aj pri zamedzení šíreniu nepravdivých správ, ktoré prispievajú k tomu, že máme plné nemocnice pacientov, ktorí by tam nemuseli byť," povedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.


Šíritelia nepravdivých správ prispievajú k preplnenosti nemocníc, úmrtiam, keďže väčšina obetí ochorenia COVID-19 je nezaočkovaná, ako aj obmedzeniu poskytovania klasickej medicíny.