Aktuality

Aktuálne informácie

Spoločne to zvládneme!

Tretia dávka pre kategóriu 55+ sprístupnená

Očkovanie treťou dávkou proti ochoreniu COVID-19 je odporúčané každému vo veku nad 55 rokov po polroku od podania druhej dávky očkovacej látky.

Tretia dávka pre kategóriu 55+ sprístupnená

Registrácia je už sprístupnená. O možnosti podania tretej dávky sú  informovaní iniciačnou SMS s prideleným PIN kódom ľudia vo veku 55+, ktorým už od podania druhej dávky uplynulo 6 mesiacov.

 

Žiadatelia o tretiu dávku vo veku od 55 rokov, ktorí sú minimálne pol roka po podaní druhej dávky, sa môžu registrovať na stránke www.korona.gov.sk a bude im pridelený termín v nimi vybranom okrese. Aj pri registrácii na očkovanie, aj pri očkovaní bez registrácie platí, že pri imunokompromitovaných pacientoch (ľudí so zníženou imunitou) tretiu dávku vakcíny môžu dostať najskôr po 4 týždňoch od podania druhej dávky (vyžaduje sa odporúčanie od lekára na podanie tretej dávky). Všetci ostatní  môžu tretiu dávku očkovacej látky dostať najskôr 6 mesiacov po podaní druhej dávke vakcíny.

 

Pre imunokompromitovaných pacientov  (ľudí so zníženou imunitou)sa tretia dávka vakcíny  aj v prípade prekonania ochorenia COVID-19 odporúča. Naopak, pre všetkých ostatných- plne  očkovaných ľudí, sa podanie tretej dávky neodporúča vzhľadom na to, že prekonanie ochorenia COVID-19 u nich pôsobí ako tretia,  posilňujúca (booster) dávka. Ak však takýto človek  podanie tretej dávky požaduje, bude mu to umožnené.

 

Očkovaní vakcínou Vaxzevria (predtým AstraZeneca) a vakcínou od spoločnosti PfizerBioNTech dostanú ako tretiu dávku vakcínu Comirnaty od spoločností Pfizer&BioNTech. Očkovaní, ktorým boli aplikované  prvé dve dávky vakcíny Spikevax (predtým Moderna), dostanú  tretiu dávku tej istej očkovacej látky od toho istého výrobcu.

 

Tretiu, resp. druhú dávku pre imunokompromitovaných pacientov (ľudí so zníženou imunitou) očkovaných Sputnikom V a jednodávkovou vakcínou Janssen, bude na tretiu dávku určená  vakcína od spoločností Pfizer&BioNTech.

Záujemcovia o tretiu dávku majú možnosť očkovania sa aj bez predchádzajúcej registrácie, stačí ak sa vo vakcinačnom centre preukážu platným Digitálnym COVID preukazom EÚ o absolvovaní očkovania druhou dávkou. Pracovník vakcinačného centra overí podmienky uplynutia stanoveného časového obdobia od podania druhej dávky. Ministerstvo zdravotníctva však odporúča každému záujemcovi o podanie tretej dávky registráciu. Tá mu zabezpečí a garantuje termín a podanie vakcíny.
Miesta a termíny očkovania bez registrácie zverejňuje Ministerstvo zdravotníctva každý týždeň na tejto stránke Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (gov.sk).