Aktuality

Aktuálne informácie

Spoločne to zvládneme!

Spustí sa systém voľného výberu vakcín a očkovanie Sputnikom

Očkovanie vakcínou Sputnik V by sa malo začať najneskôr 7. júna, potvrdil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Spustí sa systém voľného výberu vakcín a očkovanie Sputnikom

Dodal, že vtedy by sa mal spustiť aj systém voľného výberu vakcíny. Vedľajšie účinky sú podľa neho porovnateľné ako pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca. Sputnik by mal byť určený pre vekovú kategóriu od 18 do 60 rokov.
      

"Bude použitých 200.000 kusov, ostatné len ak budú schválené Európskou liekovou agentúrou (EMA). Pri ďalších prípadných nákupoch sa bude postupovať striktne podľa európskych pravidiel," povedal. Minister by sa Sputnikom zaočkovať nedal.
      

Potrebné bude tiež rozhodnúť, či bude treba aktualizovať výnimku na použitie, ktorú podpísal ešte exminister Marek Krajčí (OĽANO), alebo vydať novú. To, prečo faktúry za prvé dávky neboli uhradené včas, už Lengvarský neriešil.
      

Minister dodal, že budúcnosť používania vakcíny od spoločnosti AstraZeneca závisí najmä od dodávok. Posledné dodané kusy využili na očkovanie druhou dávkou.
      

Ministerstvo zdravotníctva má do 7. júna umožniť očkovanie neregistrovanou vakcínou Sputnik V. Šéfovi rezortu Vladimírovi Lengvarskému (nominant OĽANO) to v stredu uložila vláda. Slovensko pôvodne objednalo celkovo dva milióny dávok vakcíny Sputnik V.

 

Zdroj: TASR