Aktuality

Aktuálne informácie

Spoločne to zvládneme!

Prínosy očkovania proti COVID-19 prevažujú nad rizikami

V utorok to na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR povedala riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová.

Prínosy očkovania proti COVID-19 prevažujú nad rizikami

Zdôraznila, že vakcína od spoločnosti AstraZeneca je bezpečná.

"Riziko z neočkovania a následného ochorenia COVID-19 je podstatne väčšie na vznik tromboembolických príhod ako riziko po očkovaní," povedala. Informovala, že po očkovaní proti novému koronavírusu hlásili do pondelka (22.3.) 1093 nežiaducich vedľajších účinkov, z nich 24 bolo závažných.
Štyri nežiaduce účinky sa týkali povrchovej trombózy dolných  končatín. Všetci títo pacienti už predtým prekonali tromboembolickú príhodu. Sú stabilizovaní. Baťová zdôraznila, že súvislosť s očkovaním je len časová, nie kauzálna.


Minister financií Eduard Heger (OĽANO) dočasne poverený vedením MZ SR pripomenul, že v boji s pandémiou pomáha dodržiavanie opatrení a tiež očkovanie. "Vylaďujeme aplikáciu Čakáreň, aby sme odstránili všetky chyby a zabezpečili maximálny komfort jednak  priebehu samotného očkovania, ale aj čakania na toto očkovanie," zdôraznil. Pripomenul, že všetky vakcíny, ktoré sa na Slovensku používajú, sú podrobené prísnej kontrole.


Hlavná odborníčka MZ SR pre hematológiu Angelika Bátorová slová Baťovej potvrdila. Doplnila, že pacienti s trombotickými problémami by sa mali pred očkovaním poradiť s lekárom. Nevidí však dôvod, aby neboli zaočkovaní pacienti, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.

 

Zdroj: TASR