Aktuality

Aktuálne informácie

Spoločne to zvládneme!

Prednosť pri očkovaní stále majú starší obyvatelia

Dlhšie čakanie záujemcu na termín očkovania proti novému koronavírusu je spôsobené tým, že prednosť stále majú starší obyvatelia.

Prednosť pri očkovaní stále majú starší obyvatelia

Na sociálnej sieti to pripomenulo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.
      

Termíny na očkovanie sa naďalej prideľujú podľa veku. "Ľudia, ktorí sa zaregistrovali do čakárne na očkovanie neskôr ako vy, ale sú starší, dostanú termín skôr ako vy. Najpravdepodobnejší dôvod, prečo vám doteraz neprišiel termín, je to, že v čakárni bolo na vami vybrané očkovacie miesta registrovaných ešte stále dosť ľudí starších, ako ste vy," vysvetlilo MZ.
      

Podľa aktuálne platnej očkovacej stratégie sa vakcínou od AstraZeneca očkujú ľudia vo veku 40 - 59 rokov a vakcínami od Pfizer/BioNTech alebo Moderny ľudia nad 60 rokov. "Dopyt po očkovaní vakcínou AstraZeneca bol vo viacerých regiónoch nižší, a preto sa mnohí aj relatívne mladí ľudia dostali na rad pomerne rýchlo. Dopyt po očkovaní vakcínou Pfizer alebo Moderna je vyšší, preto je pravdepodobné, že v čakárni pred vami bolo ešte dosť ľudí v kategórii nad 60 rokov, ktorí sú starší ako vy," dodalo ministerstvo. To je podľa rezortu dôvodom rýchlejšieho očkovania mladších ročníkov.
      

Záujemca sa môže dostať k vakcíne rýchlejšie aj vďaka tomu, že si pri registrácii na očkovanie vyberie viaceré vakcinačné centrá, v ktorých je ochotný sa nechať zaočkovať.  

 

Zdroj: TASR