Aktuality

Aktuálne informácie

Spoločne to zvládneme!

Očkovanie vo veľkokapacitných centrách v Prešovskom kraji

Počas uplynulého víkendu (27. - 28. 3.) bolo vo veľkokapacitných očkovacích centrách (VKOC) Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v Prešove, v Humennom a v Poprade zaočkovaných 6008 ľudí.

Očkovanie vo veľkokapacitných centrách v Prešovskom kraji

Nad rámec kalkulovaných, zakontrahovaných vakcín sa z celkového počtu podarilo zaočkovať 858 ľudí.

"Aj tentoraz bol pre registrovaných cez Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) rozhodujúci vek. Prioritne očkovanie AstraZenecou bolo otvorené pre skupiny s vekom najmenej 55 rokov do 69 rokov. V zmysle vyhlášky ministerstva zdravotníctva boli však medzi oprávnenými skupinami aj nižšie vekové kategórie, ak spĺňajú zdravotné kritériá, alebo sú v rizikovej skupine vzhľadom na výkon svojho zamestnania. Kraj pritom opäť využil možnosť očkovania náhradníkov a zapojil vlastný registračný systém na základe nahlásenia záujemcov ošetrujúcim lekárom, ktorí sú definovaní v prílohe vyhlášky," uviedla hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

"Pred každým očkovacím dňom dávame kapacitu pre náhradníkov vo výške desať až 15 percent. Desať percent predstavujú 11. dávky vakcín, ktoré sú schválené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a ďalších päť percent je štatistický počet osôb, ktoré sa zaregistrujú, ale neprídu na očkovanie," doplnil vedúci odboru zdravotníctva Úradu PSK Jozef Tekáč.

V už fungujúcich VKOC PSK bude očkovanie počas veľkonočných sviatkov budúci víkend prerušené. Najbližšie kraj bude očkovať v centrách v Prešove, Humennom a Poprade počas víkendu 10. a 11. apríla. Zároveň sa kraj podľa Jeleňovej intenzívne pripravuje na otvorenie ďalších centier.
"Predbežne od 13. apríla by malo fungovať nové VKOC v Starej Ľubovni a od 17. apríla v Bardejove. Otvorenie týchto centier však bude závisieť aj od dodávky vakcín od ministerstva zdravotníctva," dodala Jeleňová.

PSK doposiaľ vo všetkých veľkokapacitných očkovacích centrách počas deviatich vakcinačných dní zaočkoval 26.580 ľudí.

 

Zdroj: TASR