Aktuality

Aktuálne informácie

Spoločne to zvládneme!

Očkovacie centrá v Bardejove a Starej Ľubovni zatvoria

Po rekordnom nápore vo veľkokapacitných očkovacích centrách (VKOC) Prešovského samosprávneho kraja (PSK) počas uplynulých dní sa najbližší víkend (22. - 23. 5.) bude vakcinovať už len v troch strediskách v Prešove, Poprade a Humennom.

Očkovacie centrá v Bardejove a Starej Ľubovni zatvoria

Kraj pre nedostatok záujemcov neotvorí VKOC v Bardejove a Starej Ľubovni. Naopak, zintenzívňuje mobilné výjazdy do obcí regiónov. TASR o tom informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.
      

PSK má na najbližšie víkendové očkovanie vo svojich veľkokapacitných centrách a prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby (VOS) z ministerstva zdravotníctva zakontrahovaných spolu 11.680 vakcín. Z toho je 5180 vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech a 6500 od spoločnosti AstraZeneca, ktoré sú určené na preočkovanie druhou dávkou tejto vakcíny v centrách PSK.
      

Aktuálne je aj na základe návrhu zo strany rezortu zdravotníctva očkovanie pozastavené vo VKOC Stará Ľubovňa a na tento víkend aj vo VKOC Bardejov.
      

"V štátnej čakárni pre obe centrá nie je prihlásený dostatok záujemcov na prvú dávku Pfizer/BioNTech, pre ktorú sa v stredu (19. 5.) zmenila očkovacia stratégia, ani na preočkovanie vakcínou od AstraZenecy. Vývoj dopytu po vakcíne u občanov Prešovského kraja naznačuje, že sa blížime k bodu, keď bude väčšina osôb, ktoré sa chceli zaočkovať, už aj zaočkovaná a vakcinácia sa podľa avíza rezortu zdravotníctva presunie do ambulancií lekárov prvého kontaktu," uviedol predseda PSK Milan Majerský.
      

Ako ďalej povedal, kraj svoje úsilie preto sústreďuje na očkovanie v obciach kraja prostredníctvom VOS PSK, o ktoré je stabilný záujem.
      

Počas najbližších dvoch víkendových dní sú mobilné očkovacie jednotky pripravené zaočkovať vakcínou od Pfizer/BioNTech v deviatich obciach 880 ľudí nad 60 rokov, ťažko zdravotne postihnutých a imobilných, ktorí majú sťažený prístup k očkovaniu. V sobotu sa bude očkovať v Hankovciach, Hermanovciach, Malom Šariši, Spišskej Starej Vsi a Haligovciach. V nedeľu bude výjazdová služba očkovať v Chlmci, Malcove, Svite a Spišskej Teplici.
      

"Budúci týždeň zriadime taktiež jednodňové veľkokapacitné očkovacie centrum v Medzilaborciach, a to 26. mája v priestoroch Základnej školy na Duchnovičovej ulici. V tomto termíne budeme vakcínou od Pfizer/BioNTech očkovať 700 ľudí z okresu starších ako 16 rokov, prioritne starších občanov, imobilných a sprievod osôb nad 70 rokov," dodal Majerský.
      

Vo veľkokapacitných očkovacích centrách PSK a prostredníctvom krajskej výjazdovej očkovacej služby bolo dosiaľ podaných 85.546 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19.

 

Zdroj: TASR