Aktuality

Aktuálne informácie

Spoločne to zvládneme!

MZ SR reaguje na vyjadrenie P. Pellegriniho ku kampani

Ministerstvo zdravotníctva sa dôrazne ohradzuje voči dezinformáciám o vakcinačnej kampani.

MZ SR reaguje na vyjadrenie P. Pellegriniho ku kampani

Nepravdivé informácie o kampani Vakcína je sloboda zazneli v relácii O 5 Minút 12 na RTVS z úst poslanca NR SR Petra Pellegriniho.

Pán Pellegrini svojimi výrokmi navodzoval dojem, že osobnosti sú v kampani pre peniaze a za prednostné očkovanie. Ani jedno z toho nie je pravda. Do kampane Vakcína je sloboda sa zapojili všetci jej podporovatelia nezištne a zaočkovaní budú štandardne podľa poradia, ako všetci občania Slovenska.

Pridávame aj vyjadrenie Kamily Magálovej, ktoré sa Pellegriniho slová nepríjemne dotkli. "Dnes som si na RTVS vypočula slová p. Pellegriniho, ktorý sa obul do očkovacej kampane Vakcína je sloboda, do ktorej aj mňa oslovili. Neváhala som ani chvíľu, lebo zaočkovať sa určite chcem. Tým pádom som dala svoje rozhodnutie aj verejne najavo. Pellegrini nás nazval "hviezdičkami", čo pri mojom veku je dosť smiešne a trocha aj za čiarou. Zrejme ma dávno nevidel, keďže v operetách neúčinkujem. Ale čo ma najviac pobúrilo, bolo to, keď tvrdil, že vraj sme za to dostali honorár a boli prednostne zaočkovaní. Je to klamstvo, všetci sme to robili bez nároku za honorár, zaočkovaná tiež nie som, počkám si, kým príde na mňa rad."

PREČO ROBÍ MZSR KAMPAŇ

Očkovanie proti Covidu-19 je na Slovensku dobrovoľné. Každý má možnosť sa slobodne rozhodnúť sám za seba. Týmto rozhodnutím však ovplyvňujeme nielen seba, ale aj naše okolie a celé zdravotníctvo. Týmto rozhodnutím môžeme chrániť seba a ľudí okolo nás. Alebo naopak, kto sa nezaočkuje a nakazí sa vírusom, ohrozuje nielen seba, ale aj okolie a potenciálne prispieva k preťaženiu nemocníc.

Ministerstvo zdravotníctva robí kampaň preto, aby sa ľudia mohli rozhodnúť nielen slobodne, ale aj informovane. Cieľom je, aby sa k ľuďom nedostávali len informácie z neznámych zdrojov zo sociálnych sietí, ale aj dôveryhodné informácie od odborníkov, preto ministerstvo zdravotníctva vytvorilo web: www.slovenskoproticovidu.sk. Očkovanie je kľúčom k tomu, aby sme odbremenili naše nemocnice a uľavili zdravotníkom, je to cesta k normálnemu životu. Ak sme to ponechali na dobrovoľných individuálnych rozhodnutiach, je našou základnou povinnosťou aktívne informovať o očkovaní a vakcínach.

OSOBNOSTI SA NA KAMPANI ZÚČASTŇUJÚ ZADARMO

Všetky osobnosti, ktoré sa zúčastňujú na tejto kampani, tak robia z presvedčenia a bez nároku na honorár. Osobnosti, ktoré sa účastnia na tejto kampani, neboli prednostne očkované. Okrem prezidentky a zdravotníkov, nikto zo zúčastnených ešte nebol očkovaný a poctivo čakajú, kým sa dostanú na rad.

PREČO SA KAMPAŇUJE, KEĎ NIE JE DOSŤ VAKCÍN

Pomalý prísun vakcín je aktuálne najväčšou brzdou v rýchlejšom postupe očkovania, Európska únia a aj zástupcovia Slovenska robia maximum pre to, aby sa to zlepšovalo. Aj napriek zatiaľ nedostatočnému množstvu vakcín, očkovanie proti Covidu-19 už je veľká téma. Veľa sa o tom hovorí a ľudia si tvoria názor.

Je dôležité aby sme boli v tejto debate aktívni a vnášali do nej čo najviac dôveryhodných informácií. Nemôžeme nechávať voľný priestor konšpiračným teóriám a dezinformáciam na sociálnych sieťach. Ďalšia časť kampane sa rozbieha, bolo predstavené logo, osobnosti a informačný web. Ďalšie formáty a výstupy sa budú pridávať postupne práve aj na základe potreby a na základe množstva vakcín, ktoré budú k dispozícii.