Aktuality

Aktuálne informácie

Spoločne to zvládneme!

Banskobystrický kraj spustil portál na očkovanie náhradníkov

Zaregistrovať sa ako náhradník na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v očkovacích centrách Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) je od štvrtka možné na portáli nahradnici.sk.

Banskobystrický kraj spustil portál na očkovanie náhradníkov

Kraj tak dáva svojim obyvateľom možnosť dostať sa do poradovníka na očkovanie ako alternatívu k "súťaži" o voľné termíny na stránke ministerstva zdravotníctva. Konštatoval to vo štvrtok v Banskej Bystrici podpredseda BBSK Ondrej Lunter. Ak sa uvoľnia kapacity, záujemcov bude kontaktovať krajské call centrum s ponukou termínu.
      

"Prihlasovanie je dnes traumatizujúca skúsenosť. Okrem nedôstojného systému prihlasovania na riadny termín dnes neexistuje transparentný systém na registráciu náhradníkov. Rozhodli sme sa preto prísť s vlastným systémom, v ktorom sa môžu záujemcovia o očkovanie v tejto chvíli registrovať ako náhradníci. Ak sa im aj nepodarí prihlásiť sa na riadny termín na stránke ministerstva zdravotníctva, stále budú mať šancu pri uvoľnení kapacít dostať sa na očkovanie," zdôraznil Lunter.
      

Podľa neho je systém používateľsky jednoduchý a po zaregistrovaní umožní prihlásiť do systému viacerých ľudí. Jeden člen rodiny tak dokáže s registráciou pomôcť i príbuzným.
      

"Registrácia umožňuje pracovať s databázou náhradníkov nám i samotným používateľom. Ak sa niekomu podarilo dostať na očkovanie, môže svoju registráciu stiahnuť a uvoľniť tak miesto inému náhradníkovi, čo zrýchli administratívny proces," vysvetlil podpredseda BBSK.
      

Stránka nahradnici.sk zatiaľ umožňuje registráciu len ľuďom z BBSK, na očkovanie je totiž potrebné prísť rýchlo. "Zväčša je to do dvoch hodín od telefonátu a potvrdenia účasti. V kraji zatiaľ fungujú štyri očkovacie centrá - v Banskej Bystrici, vo Zvolene, Brezne a Lučenci. V krátkom čase pribudnú centrá v Rimavskej Sobote, Žiari nad Hronom, Veľkom Krtíši a v Revúcej, takže by to pre záujemcov nemal byť problém," konštatoval Lunter.
      

Systém je nastavený tak, že záujemcov do poradia pridáva v súlade s aktuálne platnou štátnou očkovacou stratégiou. Nehrozí, že by seniorov či ľudí s ťažkými diagnózami niekto z náhradníkov predbehol.
      

"V tejto chvíli bude systém slúžiť očkovacím centrám, ktoré zriadil BBSK. Postupne chceme osloviť ostatné vakcinačné centrá na našom území vrátane nemocníc. Budeme radi, ak o systém prejavia záujem partneri z ostatných krajov, prípadne samotné ministerstvo zdravotníctva," dodal podpredseda kraja.
 

Zdroj: TASR